Krásny koberec je praktickým doplnkom do mnohých domácností. Umožní vám vychutnať si jedinečnú atmosféru celého interiéru, zútulní ho a zútulní. Vhodným modelom určíme našu komfortnú a relaxačnú zónu v obývacej izbe. Koberce sú ideálnym a bezpečným ihriskom pre naše deti, pohodlným pelechom pre domácich miláčikov a mäkkým povrchom pre bosé nohy. Koberec by mal byť v prvom rade bezpečným doplnkom, pričom nehovoríme len o zložení vlasu a použitých farbivách, ale rovnako dôležité pre bezpečnosť je aj jeho znehybnenie a ochrana zvlnených hrán či rohov. Tentokrát si predstavíme niekoľko spôsobov, ako ochrániť koberce pred pohybom.
Málokto sa trápi s pripevnením koberca k podlahe a až keď nastane špecifická situácia, napadne mu, že niektorým problémom sa dá vďaka vhodným riešeniam vyhnúť. Koberec sa oplatí znehybniť:
● keď je koberec veľmi veľký.
Použitím rôznych spôsobov znehybnenia koberca môžeme predísť nepríjemným nehodám - zakopnutia, zhodený riad zo stola, rozliate nápoje, pády a pod. vybrať pre nich najlepšiu metódu a prostriedky.
Ochrana koberca s nábytkomJednoduché metódy niekedy fungujú najlepšie – na znehybnenie koberca stačí umiestniť naň nábytok na vhodné miesta. V obývačke môžeme využiť sedačku, kreslá a stôl. V spálni je najlepšie umiestniť časť koberca pod posteľ a môžete umiestniť aj kreslo. Pri používaní tejto metódy by ste mali pamätať na jednu dôležitú vec, ktorou je pravidelné premiestňovanie nábytku alebo samotného koberca, aby ste predišli trvalým preliačinám na vlase.
V spálňach sa namiesto jedného veľkého koberca často umiestňujú dva menšie po oboch stranách postele, potom spôsob jeho udusenia nábytkom nebude fungovať a bude treba použiť jeden z nasledujúcich spôsobov.
Trvalá montáž
Táto metóda je dosť drastická, ale je mimoriadne účinná. Koberec môžeme natrvalo pripevniť dvoma spôsobmi:
pomocou špeciálneho lepidla;
pomocou obojstrannej lepiacej pásky.
Ako pripevniť koberec na panely alebo dlaždice pomocou lepidla alebo pásky? Najprv by ste mali dôkladne povysávať obe strany koberca a podlahu, ktorú tiež predtým umyte. Po zaschnutí si vyberieme miesto, kde má byť koberec umiestnený a na obvod o niečo menší ako je samotný doplnok nanesieme lepidlo alebo nalepíme jednu vrstvu pásky a na tomto mieste potom náš doplnok rozvinieme. Môžete tiež rozložiť koberec a prilepiť ho na panely krok za krokom, pričom zaistite iba okraje. Ak je koberec veľmi veľký, oplatí sa prilepiť aj jeho stred.
Metóda lepenia dáva najlepšie výsledky – nielenže udrží koberec na mieste aj pri intenzívnom používaní, ale eliminuje aj riziko zvlnenia hrán a rohov. Bohužiaľ má aj nevýhody, pretože je natrvalo prichytený a ak by sme chceli koberec pripevnený k podlahe lepidlom odtrhnúť, môžeme ho poškodiť a samotné lepidlo sa bude ťažko odstraňovať. Podobne s obojstrannou lepiacou páskou, ktorá sa z textílií ľahšie odstraňuje, ale na paneloch môže zanechať neestetické stopy.
Ako znehybniť koberec pomocou špeciálnej podložky?Protišmyková podložka pod koberec je mimoriadne praktická pomôcka, ktorá vám umožní udržať každý model na svojom mieste. V závislosti od ponuky je dostupný v metráži alebo v menších kusoch. Jeho veľkou výhodou je, že sa dá jednoducho orezať na požadovaný rozmer a možno ho prať v práčke, čo umožňuje obnoviť jeho protišmykové vlastnosti po nadmernom znečistení, najmä piesku.
Pod každý roh koberca je najlepšie umiestniť protišmykové podložky, ktoré budú stačiť na jeho znehybnenie. Pri modeloch malých rozmerov alebo nepravidelných tvarov môžete takúto podložku použiť na celú plochu koberca. Tento nástroj je taký plochý, že vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne viditeľné alebo viditeľné vydutia na pravej strane.
Protišmyková guma pod kobercom Ďalším praktickým doplnkom, ktorý chráni podlahy, je kobercová guma. Ide o špeciálne plastové pletivo rôznych šírok, dostupné v metráži, tzv protišmyková sieťovina. Nevyžaduje žiadne pripevnenie k podlahe alebo koberci, ale vzhľadom na jeho výraznú hrúbku 1-2 mm sa odporúča natrieť ho pod celú plochu nášho doplnku, aby sa predišlo viditeľným vydutiam. Ani pri rezaní si rohož nevyžaduje dodatočné spojenie, keďže jej protišmykové vlastnosti perfektne udržia všetko na svojom mieste.
Žiaľ, aj napriek častému vysávaniu môžete po určitom čase zaznamenať mierne oslabenie protišmykových vlastností sieťoviny – to znamená, že je zanesená príliš veľkým množstvom nečistôt a vyžaduje čistenie. Stačí ho však umyť vo vode a saponáte, povysávať koberec z oboch strán a vyčistiť podlahu, aby ste mohli podložku opäť položiť pod koberec.
Iné spôsoby imobilizácie koberca
Okrem vyššie spomenutých spôsobov na znehybnenie koberca môžete vyskúšať aj protišmykovú gumu na ponožky. Je to tekutý latex, ktorý sa bodovo nanáša na textilný povrch. Prípravok je vhodný nielen na detské ponožky a ponožky, ale aj na koberce. Stačí naniesť primerané množstvo a počkať, kým zaschne. Keďže tento proces môže byť na veľkých plochách zdĺhavý a časovo náročný, je lepšie zvoliť tento spôsob pre menšie modely kobercov.
Posledným spôsobom je použitie špeciálnych suchých zipsov – ako pomocou nich koberec znehybniť? Najčastejšie ide o sadu niekoľkých párov suchých zipsov (okrúhlych alebo štvorcových), ktoré sa lepia na podlahu a koberec. Vzhľadom na ich hrúbku sú však pod povrchom cítiť.
Kolekcia protišmykových kobercov
Ľudia, ktorí práve plánujú kúpu bezpečného koberca, by sa mali poobzerať po modeloch, ktoré už obsahujú protišmykovú podložku, ako je napríklad kolekcia Print Toscana. Tieto typy modelov sa vyznačujú veľmi krátkym vlasom, vďaka čomu sú vzory aplikované s fotografickou presnosťou. Žiaľ, protišmykový povrch robí takéto koberce nevhodnými na vyhrievané podlahy. Pri výbere modelu s dlhým vlasom a podlahovým kúrením musíme zvoliť jeden z vyššie uvedených nástrojov, ktorý pomôže skrotiť koberec.
Čo stojí za zapamätanie?
Všetky gumené, silikónové a latexové protišmykové prípravky na ochranu kobercov majú povrchy, ktoré silne priťahujú nečistoty, čo následne znižuje ich základné vlastnosti. Dôležité je umiestniť ich na čistý a odmastený povrch podlahy a pravidelne umývať. Samotné vysávanie koberca nestačí, pretože dnu sa aj tak dostanú silnejšie nečistoty a špinou pokrytá guma či silikón sa začnú hýbať. Stačí však pravidelné čistenie, aby nám doplnok slúžil dlho.